RSMF2JT12K0
RSMF Series Ø 4.5 x 11 mm 12 kOhm ±5 % 2 W ±200 ppm/°C Metal Oxide Film Resistor
ECAD Model:
Mfr. Name: Stackpole Electronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code:
Product Specification Section
Stackpole Electronics RSMF2JT12K0 - Technical Attributes
Attributes Table
Resistance: 12kΩ
Rated Power: 2W
Tolerance (%): ±5%
Temp Coefficient: ±200ppm/°C
Technology: Metal Oxide Film
Working Voltage-Nom: 350V
Operating Temp Range: -55°C to +235°C
Dimension: L  11mm x D  4.5mm
Height - Max: 5.5mm
Dielectric Withstanding Voltage: 500V
No. of Terminations: 2
Overload Voltage - Max: 600V