Manufacturer Part #
SDUR1520
Schottky Rectifiers
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | SMC | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:50 per Reel Package Style:TO-220-2 (TO-220AC) Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | 2416 | ||||||||||
Product Specification Section
SMC SDUR1520 - Technical Attributes
Attributes Table
| Average Rectified Current-Max: | 15A |
| Peak Current-Max: | 110A |
| Reverse Voltage-Max [Vrrm]: | 200V |
| Reverse Current-Max: | 10µA |
| Forward Voltage: | 0.88V |
| Configuration: | Single |
| Reverse Recovery Time-Max: | 35ns |
| Thermal Resistance: | 1.6°C/W |
| Operating Temp Range: | -55°C to +150°C |
| Storage Temperature Range: | -55°C to +150°C |
| Package Style: | TO-220-2 (TO-220AC) |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
11 Weeks
Quantity
Unit Price
100
$0.33
250
$0.325
1,000
$0.315
1,500
$0.31
3,750+
$0.30
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
50 per Reel
Package Style:
TO-220-2 (TO-220AC)
Mounting Method:
Through Hole