L78M24CV
L78M Series 500 mA 24 V Positive Voltage LDO Regulator Flange Mount - TO-220
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code:
Product Specification Section
STMicroelectronics L78M24CV - Technical Attributes
Attributes Table
Input Voltage-Max: 40V
Output Voltage Fixed: 24V
Dropout Voltage-Max: 2V
Output Current-Max: 500mA
Tolerance (%): ±4%
Operating Temp Range: 0°C to 150°C
Regulator Topology: Fixed
Quiescent Current: 6mA
No. of Outputs: Single
Output Noise: 170µV
Load Regulation: 480mV
Line Regulation: 100mV
Package Style:  TO-220-3 (TO-220AB)
Mounting Method: Flange Mount
Features & Applications
The L78M24CV is a three terminal positive voltage regulator with an output voltage of 24 V and an output current up to 500 mA, with internal current limiting, safe area protection and thermal shutdown features, available in flange mount TO-220-3 package.
These devices are intended provide local on-card regulation, eliminating the distribution problems associated with single point regulation. When adequate heat sinking is provided these devices can deliver over 0.5 A output current and these devices can be used with external components to obtain adjustable voltage and currents.
Features:
  • Output current to 0.5 A
  • Output voltages of 5; 6; 8; 9; 12; 15; 24 V