Manufacturer Part #
IRF7341GTRPBF
55 V 5.1 A 780 pF Surface Mount Dual N-Channel HEXFET® Power MOSFET - SOIC-8
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Infineon | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:4000 per Reel Package Style:SOIC-8 Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Infineon IRF7341GTRPBF - Product Specification
Infineon IRF7341GTRPBF - Technical Attributes
Attributes Table
| Product Status: | Active |
| Fet Type: | Dual N-Ch |
| No of Channels: | 2 |
| Drain-to-Source Voltage [Vdss]: | 55V |
| Drain-Source On Resistance-Max: | 50mΩ |
| Rated Power Dissipation: | 2.4W |
| Qg Gate Charge: | 29nC |
| Gate-Source Voltage-Max [Vgss]: | 20V |
| Drain Current: | 5.1A |
| Turn-on Delay Time: | 9.2ns |
| Turn-off Delay Time: | 31ns |
| Rise Time: | 7.7ns |
| Fall Time: | 12.5ns |
| Operating Temp Range: | -55°C to +175°C |
| Gate Source Threshold: | 1V |
| Input Capacitance: | 780pF |
| Series: | HEXFET |
| Package Style: | SOIC-8 |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
13 Weeks
Quantity
Unit Price
4,000+
$1.55
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
4000 per Reel
Package Style:
SOIC-8
Mounting Method:
Surface Mount