STL12P6F6
Trans MOSFET P-CH 60V 12A 8-Pin Power Flat T/R
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Date Code: 2543
Product Specification Section
STMicroelectronics STL12P6F6 - Technical Attributes
Attributes Table
Product Status: Active
Fet Type: P-Ch
No of Channels: 1
Drain-to-Source Voltage [Vdss]: 60V
Drain-Source On Resistance-Max: 0.16Ω
Rated Power Dissipation: 75W
Qg Gate Charge: 6.4nC
Gate-Source Voltage-Max [Vgss]: 20V
Drain Current: 12A
Turn-on Delay Time: 64ns
Turn-off Delay Time: 14ns
Rise Time: 5.3ns
Fall Time: 3.7ns
Operating Temp Range: -55°C to +175°C
Gate Source Threshold: 4V
Input Capacitance: 340pF