Manufacturer Part #
MC9S08DZ32ACLF
HCS08 Series 32 kB Flash 2 kB SRAM 40 MHz 8-Bit Microcontroller - LQFP-48
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | NXP | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:250 per Tray Package Style:LQFP-48 Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
NXP MC9S08DZ32ACLF - Product Specification
NXP MC9S08DZ32ACLF - Technical Attributes
Attributes Table
| Family Name: | S08 |
| Core Processor: | S08 |
| Program Memory Type: | Flash |
| Flash Size (Bytes): | 32kB |
| RAM Size: | 2kB |
| Speed: | 40MHz |
| No of I/O Lines: | 39 |
| InterfaceType / Connectivity: | I2C/SCI/SPI |
| Peripherals: | LVD/POR/PWM/Watchdog |
| Supply Voltage: | 2.7V to 5.5V |
| Operating Temperature: | -40°C to +85°C |
| On-Chip ADC: | 16-chx12-bit |
| Watchdog Timers: | 1 |
| Package Style: | LQFP-48 |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
16 Weeks
Quantity
Unit Price
250+
$8.28
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
250 per Tray
Package Style:
LQFP-48
Mounting Method:
Surface Mount