Manufacturer Part #
HLMP3850A
Yellow 5 mm 24° Tinted 150 mcd 2.2 V Solid State LED Lamp Through Hole - T-1 3/4
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Everlight | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:500 per Bag Package Style:T-1 3/4 Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Everlight HLMP3850A - Technical Attributes
Attributes Table
| No of LEDs: | 1 |
| Color: | Yellow |
| Lens Type: | Tinted |
| Forward Voltage: | 2.2V |
| Forward (Drive) Current: | 20mA |
| Intensity: | 150mcd |
| Viewing Angle: | 24° |
| Wavelength: | 585nm |
| Rated Power: | 135mW |
| Operating Temp Range: | -55°C to +100°C |
| Storage Temperature Range: | -55°C to +100°C |
| Dimension: | H 8.89mm x D 5.84mm |
| Package Style: | T-1 3/4 |
| Mounting Method: | Through Hole |
Features & Applications
The HLMP3850A is a Yellow tinted and water clear LED lamp with standoffs, 150 mcd intensity and viewing angle of 24°. Available in T-1 3/4 package.
Features:
- Pale tint
- Sturdy leads with or without stand-off on T-1 3/4
- Excellent for small area backlighting
Applications:
- TV set
- Monitor
- Telephone
- Computer
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
N/A
Quantity
Unit Price
400
$0.0477
1,000
$0.0466
2,000
$0.0458
4,000
$0.0449
10,000+
$0.043
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
500 per Bag
Package Style:
T-1 3/4
Mounting Method:
Through Hole