Manufacturer Part #
242NQ030-1
242NQ030 系列 30 V 240 A 底座安装 肖特基 整流器 - PRM1-1
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | SMC | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:27 per Reel Mounting Method:Chassis Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
SMC 242NQ030-1 - Technical Attributes
Attributes Table
| Average Rectified Current-Max: | 240A |
| Reverse Voltage-Max [Vrrm]: | 30V |
| Reverse Current-Max: | 20mA |
| Forward Voltage: | 0.49V |
| Configuration: | Single |
| Diode Capacitance-Max: | 14800pF |
| Thermal Resistance: | 0.25°C/W |
| Operating Temp Range: | -55°C to +150°C |
| Storage Temperature Range: | -55°C to +150°C |
| Mounting Method: | Chassis Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
13 Weeks
Quantity
Unit Price
27
$20.39
54
$20.25
81
$20.17
108+
$20.07
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
27 per Reel
Mounting Method:
Chassis Mount