Manufacturer Part #
A1266ELHLX-T
A1266 Series 5.5 V 3.6 mA SMT Micropower 3D Hall-Effect Switch - SOT-23W-5
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Allegro MicroSystems | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:10000 per Reel Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Allegro MicroSystems A1266ELHLX-T - Technical Attributes
Attributes Table
| Type: | Hall Switch / Latch |
| Output Current: | 3mA |
| Supply Voltage: | 2.5V to 5.5V |
| Supply Current: | 3.6mA |
| Leakage Current: | 10µA |
| Operating Temp Range: | -40°C to +85°C |
| Storage Temperature Range: | -65°C to +170°C |
| No of Terminals: | 5 |
| Moisture Sensitivity Level: | 1 |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
24 Weeks
Quantity
Unit Price
10,000+
$0.385
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
10000 per Reel
Mounting Method:
Surface Mount