Manufacturer Part #
APT30N60BC6
APT30N60 Series 600 Vds 30 A 219 W 0.125 Ohm Super Junction Mosfet - TO-247-3
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Microchip | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:50 per Tube Package Style:TO-247-3 Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Microchip APT30N60BC6 - Product Specification
Shipping Information:
HTS Code:
ECCN:
PCN Information:
PCN Status:Final NotificationDescription of Change:Qualification of MG15F-35AB and MG15F-0140B as a new mold compound material for various products available in TO-264, SOT-227 and TO-247 packages at FSTS assembly site.Reason for Change:To improve productivity by qualifying MG15F-35AB and MG15F-0140B as a new mold compound.Change Implementation Status:In ProgressEstimated First Ship Date:June 29, 2024 (date code: 2426)
PCN Status:Initial NotificationDescription of Change:Qualification of MG15F-35AB and MG15F-0140B as a new mold compound material for various products available in TO-264, SOT-227 and TO-247 packages at FSTS assembly site.Reason for Change:To improve productivity by qualifying MG15F-35AB and MG15F-0140B as a new mold compound material at FSTS assembly site.
Part Status:
Microchip APT30N60BC6 - Technical Attributes
| Product Status: | Active |
| Fet Type: | N-Ch |
| No of Channels: | 1 |
| Drain-to-Source Voltage [Vdss]: | 600V |
| Drain-Source On Resistance-Max: | 125mΩ |
| Qg Gate Charge: | 88nC |
| Gate-Source Voltage-Max [Vgss]: | 20V |
| Drain Current: | 30A |
| Turn-on Delay Time: | 9ns |
| Turn-off Delay Time: | 74ns |
| Rise Time: | 17ns |
| Fall Time: | 48ns |
| Operating Temp Range: | -55°C to +150°C |
| Gate Source Threshold: | 3V |
| Input Capacitance: | 2267pF |
| Series: | CoolMOS |
| Package Style: | TO-247-3 |
| Mounting Method: | Through Hole |
Available Packaging
Package Qty:
50 per Tube
Package Style:
TO-247-3
Mounting Method:
Through Hole