Manufacturer Part #
BUK9Y2R8-40HX
N-Channel 40 V 120 A 2.8 mOhm 172 W SMT Automotive logic level Mosfet - LFPAK56
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Nexperia | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:1500 per Std. Mfr. Pkg Package Style:SOT-669 Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Nexperia BUK9Y2R8-40HX - Technical Attributes
Attributes Table
| Fet Type: | N-Ch |
| No of Channels: | 1 |
| Drain-to-Source Voltage [Vdss]: | 40V |
| Drain-Source On Resistance-Max: | 2.8mΩ |
| Rated Power Dissipation: | 172W |
| Qg Gate Charge: | 44nC |
| Gate-Source Voltage-Max [Vgss]: | 16V |
| Drain Current: | 120A |
| Turn-on Delay Time: | 18.9ns |
| Turn-off Delay Time: | 22.5ns |
| Rise Time: | 21.6ns |
| Fall Time: | 13.2ns |
| Operating Temp Range: | -55°C to +175°C |
| Gate Source Threshold: | 1.66V |
| Input Capacitance: | 3101pF |
| Package Style: | SOT-669 |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
CALL Weeks
Quantity
Unit Price
3,000
$0.451
4,500
$0.448
6,000
$0.445
7,500
$0.443
15,000+
$0.435
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
1500 per Std. Mfr. Pkg
Package Style:
SOT-669
Mounting Method:
Surface Mount