Manufacturer Part #
HE1AN-W-DC6V-Y6
HE Series SPST 6 V 90 A PV Type Solar Inverter General Purpose Power Relay
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Panasonic Industry | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:25 per Box Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Panasonic Industry HE1AN-W-DC6V-Y6 - Product Specification
Panasonic Industry HE1AN-W-DC6V-Y6 - Technical Attributes
Attributes Table
| Relay Type: | General Purpose |
| Coil Type: | Non-Latching |
| Contact Form: | SPST (1 Form A) |
| Coil Current: | 320mA |
| Nominal Coil Voltage: | 6V |
| Contact Current-Max: | 90A |
| Coil Resistance: | 18.8Ω |
| Switching Voltage: | 277V |
| Rated Power: | 1.92W |
| Contact Material: | Silver Nickel (AgNi) |
| Operating Temp Range: | -50°C to +55°C |
| Insulation Resistance: | 1000MΩ |
| Termination Style: | PC Pin |
| No of Terminals: | 6 |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
25 Weeks
Quantity
Unit Price
25+
$22.29
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
25 per Box
Mounting Method:
Through Hole