Manufacturer Part #
SW-PB8-BA00A2QE-3
Alternate Acting Pushbutton Switch, copper alloy silver plated, PCB type
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Adam Tech | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:50 per Box Mounting Method:Panel Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2324 | ||||||||||
Product Specification Section
Adam Tech SW-PB8-BA00A2QE-3 - Technical Attributes
Attributes Table
| Rated Voltage (VAC): | 125VAC |
| Rated Voltage: | 28V |
| Contact Current-Max: | 6A |
| Switch Operation: | On-On |
| Circuitry: | DPDT |
| Insulation Resistance: | 1000Ω |
| Actuator Style: | Round Plunger |
| Termination Style: | PC Pin |
| Operating Temperature: | -30°C to +85°C |
| Contact Plating: | Silver |
| Mounting Method: | Panel Mount |
Pricing Section
Global Stock:
50
USA:
50
On Order:
0
Factory Lead Time:
18 Weeks
Quantity
Unit Price
10
$3.93
25
$3.87
40
$3.84
100
$3.79
150+
$3.72
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
50 per Box
Mounting Method:
Panel Mount