Manufacturer Part #
1437565-3
24 V 50 mA 100 mOhm Silver Plated 12 x 12 mm Tactile Switch
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | TE Connectivity | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:400 per Tray Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
TE Connectivity 1437565-3 - Technical Attributes
Attributes Table
| Switch Operation: | On-Mom |
| Circuitry: | SPST |
| Current Rating: | 50mA |
| Insulation Resistance: | 100MΩ |
| Actuation Force: | 1.6N |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Silver |
| Actuator Style: | Round Button |
| Termination Style: | PC Pin |
| Operating Temperature: | -35°C to +85°C |
| Dimension: | H 8.5mm x L 12mm x W 12mm |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
15 Weeks
Quantity
Unit Price
400
$0.189
800
$0.186
1,200
$0.185
1,600
$0.183
2,000+
$0.18
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
400 per Tray
Mounting Method:
Through Hole