Manufacturer Part #
76383-307LF
14 Positions Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Amphenol Communications Solutions | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:29 per Tube Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2314 | ||||||||||
Product Specification Section
Amphenol Communications Solutions 76383-307LF - Product Specification
Amphenol Communications Solutions 76383-307LF - Technical Attributes
Attributes Table
| No of Positions: | 14 |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Style/Orientation: | Vertical Header/Plug |
| Termination: | Solder |
| Operating Temp Range: | -40°C to +125°C |
| Voltage Rating: | 1000V |
| Current Rating: | 3A |
| Contact Plating: | Gold |
| Material: | Thermoplastic |
| No of Rows: | 2 |
| Gender: | Male |
| Type: | Shrouded Header |
| Color: | Black |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
206
USA:
206
On Order:
0
Factory Lead Time:
15 Weeks
Quantity
Unit Price
29
$0.81
116
$0.785
435
$0.76
725
$0.75
1,450+
$0.725
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
29 per Tube
Mounting Method:
Surface Mount