Manufacturer Part #
TSHS-105-D-06-A-T-LF
10 Positin Double Row 2.54 mm Pitch Through Hole Terminal Strip Header
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Major League Electronics | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:1 per Bulk Mounting Method:PCB Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2545 | ||||||||||
Product Specification Section
Major League Electronics TSHS-105-D-06-A-T-LF - Product Specification
Major League Electronics TSHS-105-D-06-A-T-LF - Technical Attributes
Attributes Table
| No of Positions: | 10 |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Style/Orientation: | Straight Header/Plug |
| Termination: | Solder |
| Operating Temp Range: | -40°C to +105°C |
| Current Rating: | 3A |
| Contact Plating: | Matte-Tin |
| Material: | Nylon |
| No of Rows: | 2 |
| Gender: | Male |
| Type: | Pin Headers |
| Insulation Resistance: | 1000MΩ |
| Mounting Method: | PCB Mount |
Pricing Section
Global Stock:
2,024
USA:
2,024
On Order:
0
Factory Lead Time:
8 Weeks
Quantity
Unit Price
125
$0.185
300
$0.182
1,000
$0.178
2,000
$0.176
5,000+
$0.169
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
1 per Bulk
Mounting Method:
PCB Mount