Manufacturer Part #
USB4205-GF-A
16 Position 48 V 5 A Right Angle Straight Type C USB 2.0 Receptacle Connector
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | GCT | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:400 per Reel Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
GCT USB4205-GF-A - Technical Attributes
Attributes Table
| Style: | USB Type C |
| Interface/Version: | 2.0 |
| Gender: | Female Receptacle |
| No of Positions: | 16 |
| Current Rating: | 5A |
| Voltage Rating: | 48V |
| Insulation Resistance: | 100MΩ |
| Operating Temp Range: | -55°C to +85°C |
| Rated Power: | 240W |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
10 Weeks
Quantity
Unit Price
400
$0.725
800
$0.715
1,200
$0.71
1,600
$0.705
2,000+
$0.69
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
400 per Reel
Mounting Method:
Surface Mount