Manufacturer Part #
MBRF3080CT
MBRF3080CT Series 80 V 30 A Through Hole Schottky Rectifier - ITO-220AB
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | SMC | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:50 per Reel Package Style:ITO-220AB Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | 2540 | ||||||||||
Product Specification Section
SMC MBRF3080CT - Technical Attributes
Attributes Table
| Average Rectified Current-Max: | 30A |
| Peak Current-Max: | 220A |
| Reverse Voltage-Max [Vrrm]: | 80V |
| Reverse Current-Max: | 1mA |
| Forward Voltage: | 0.6V |
| Configuration: | Dual |
| Diode Capacitance-Max: | 700pF |
| Thermal Resistance: | 2°C/W |
| Operating Temp Range: | -55°C to +150°C |
| Storage Temperature Range: | -55°C to +150°C |
| Package Style: | ITO-220AB |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
11 Weeks
Quantity
Unit Price
50
$0.405
200
$0.395
750
$0.385
1,500
$0.38
3,750+
$0.37
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
50 per Reel
Package Style:
ITO-220AB
Mounting Method:
Through Hole