Manufacturer Part #
24LC014H-I/MS
24LC014H Series 1 kb (128 B x 8) 2.5 V SMT I2C 2 Wire Serial EEPROM - MSOP-8
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Microchip | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:100 per Std. Mfr. Pkg Package Style:MSOP-8 Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Microchip 24LC014H-I/MS - Product Specification
Shipping Information:
HTS Code:
ECCN:
PCN Information:
Description of Change:Microchip has released a new Datasheet for the 24AA014H/24LC014H - 1-Kbit I2C Serial EEPROM with Half-Array Write-Protect of devices.Revision DAdded E-Temp. standby current condition; Minor editorial updates throughout the document.Reason for Change: To improve productivityDate Document Changes Effective: 26 Aug 2025
***UPDATE OF PCN112076 & PCN114907***Revision History: April 3, 2025: Issued initial notification.August 4, 2025: Issued final notification. Attached the qualification report. Provided estimated first ship date to be on August 31, 2025. August 6, 2025: Re-issued final notification to update the attachment.Description of Change: Qualification of Microchip Technology Colorado ? Fab 5 (MCSO) as a new fabrication location for selected 24AA014, 24AA014H, 24AA024, 24AA024H, 24AA025, 24AA025E48, 24AA025E64, 24AA025UID, 24AA044, 24LC014, 24LC014H, 24LC024, 24LC024H, 24LC025, AT24C01C, AT24C02C, AT24C04C, AT24HC02C and AT24HC04B device families of 36.3K technology available various packages.Reason for Change: To improve manufacturability and on time delivery performance by qualifying a new fabrication location (MCSO - FAB 5).Estimated First Ship Date: 31 August 2025 (date code: 2535)
***UPDATE OF PCN112076***Revision History: April 3, 2025: Issued initial notification.August 4, 2025: Issued final notification. Attached the qualification report. Provided estimated first ship date to be on August 31, 2025.Description of Change: Qualification of Microchip Technology Colorado ? Fab 5 (MCSO) as a new fabrication location for selected 24AA014, 24AA014H, 24AA024, 24AA024H, 24AA025, 24AA025E48, 24AA025E64, 24AA025UID, 24AA044, 24LC014, 24LC014H, 24LC024, 24LC024H, 24LC025, AT24C01C, AT24C02C, AT24C04C, AT24HC02C and AT24HC04B device families of 36.3K technology available various packages.Reason for Change: To improve manufacturability and on time delivery performance by qualifying a new fabrication location (MCSO - FAB 5).Estimated First Ship Date: 31 August 2025 (date code: 2535)
Description of Change: Qualification of Microchip Technology Colorado ? Fab 5 (MCSO) as a new fabrication location for selected 24AA014, 24AA014H, 24AA024, 24AA024H, 24AA025, 24AA025E48, 24AA025E64, 24AA025UID, 24AA044, 24LC014, 24LC014H, 24LC024, 24LC024H, 24LC025, AT24C01C, AT24C02C, AT24C04C, AT24HC02C and AT24HC04B device families of 36.3K technology available various packages.Reason for Change: To improve manufacturability and on time delivery performance by qualifying a new fabrication location (MCSO - FAB 5). Estimated Qualification Completion Date: May 2025
Microchip has released a new Datasheet for the 24AA014H/24LC014H 1-Kbit I2C Serial EEPROM with Half-Array Write Protect Data Sheet of devices.Notification Status: FinalDescription of Change:Updated formatting to current template; Replaced terminology ?Master? and ?Slave? with ?Host? and ?Client? respectively; Updated MSOP, PDIP, SOIC, TDFN and TSSOP package drawings.Impacts to Data Sheet: NoneChange Implementation Status: CompleteDate Document Changes Effective: 19 Sep 2022
Part Status:
Microchip 24LC014H-I/MS - Technical Attributes
| Memory Density: | 1kb |
| Memory Organization: | 128 x 8 |
| Supply Voltage-Nom: | 2.5V to 5.5V |
| Supply Current: | 3mA |
| Clock Frequency-Max: | 1000kHz |
| Write Cycle Time-Max (tWC): | 5ms |
| Data Retention: | 200 yr |
| Interface Type: | I2C / 2-Wire / Serial |
| Access Time-Max: | 3500ns |
| Operating Temp Range: | -40°C to +85°C |
| No of Terminals: | 8 |
| Package Style: | MSOP-8 |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Available Packaging
Package Qty:
100 per Std. Mfr. Pkg
Package Style:
MSOP-8
Mounting Method:
Surface Mount