Manufacturer Part #
EEU-FR1E821B
EEU-FR Series 25 V 820 uF 105 °C Ø 10 x 20 mm LS=5 mm Electrolytic Cap
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Panasonic Industry | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:500 per Ammo Pack Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Panasonic Industry EEU-FR1E821B - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | FR |
| Type: | Radial |
| Capacitance: | 820µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 25V |
| Lifetime@Temperature: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temp Range: | -40°C to +105°C |
| Ripple Current: | 2180mA |
| Impedance: | 0.02Ω |
| Lead Spacing: | 5mm |
| Operating Temp-Max: | 105°C |
| Leakage Current: | 205µA |
| Dimension: | L 20mm x D 10mm |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
27 Weeks
Quantity
Unit Price
500
$0.295
1,000
$0.29
2,500
$0.285
7,500+
$0.28
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
500 per Ammo Pack
Mounting Method:
Through Hole