Manufacturer Part #
EEU-FS1A122L
FS A Series 10 V 1200 uF 105°C 8 x 15 mm LS=3.5 mm Electrolytic Capacitor
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Panasonic Industry | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:200 per Bag Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Panasonic Industry EEU-FS1A122L - Product Specification
Panasonic Industry EEU-FS1A122L - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | FS |
| Type: | Radial |
| Capacitance: | 1200µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 10V |
| Lifetime@Temperature: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temp Range: | -40°C to +105°C |
| Ripple Current: | 992mA |
| Impedance: | 41mΩ |
| Lead Spacing: | 3.51mm |
| Operating Temp-Max: | 105°C |
| Dimension: | L 15mm x D 8mm |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
27 Weeks
Quantity
Unit Price
200
$0.194
600
$0.19
2,000
$0.186
4,000
$0.183
8,000+
$0.179
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
200 per Bag
Mounting Method:
Through Hole