Manufacturer Part #
LGU2F271MELA
GU Series 270 uF 315 V 105°C Ø25 x 35 mm Snap-In Aluminum Electrolytic Cap
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Nichicon | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:250 per Tray Mounting Method:Snap Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Nichicon LGU2F271MELA - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | GU |
| Type: | Can - Snap-In |
| Capacitance: | 270µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 315V |
| Lifetime@Temperature: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temp Range: | -25°C to +105°C |
| Ripple Current: | 1.16A |
| Lead Spacing: | 10mm |
| Operating Temp-Max: | 105°C |
| Dimension: | L 35mm x D 25mm |
| Mounting Method: | Snap Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
27 Weeks
Quantity
Unit Price
10
$2.24
30
$2.21
75
$2.18
200
$2.15
400+
$2.10
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
250 per Tray
Mounting Method:
Snap Mount