Manufacturer Part #
UHD1E471MPD6
UHD Series 25 V 470 uF ±20% LS=5 mm Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Nichicon | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:200 per Bag Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Nichicon UHD1E471MPD6 - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | HD |
| Type: | Radial |
| Capacitance: | 470µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 25V |
| Lifetime@Temperature: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temp Range: | -40°C to +105°C |
| Ripple Current: | 1250mA |
| Impedance: | 41mΩ |
| Lead Spacing: | 3.5mm |
| Operating Temp-Max: | 105°C |
| Dimension: | L 20mm x D 8mm |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
34 Weeks
Quantity
Unit Price
200
$0.132
800
$0.129
3,000
$0.126
5,000
$0.125
10,000+
$0.121
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
200 per Bag
Mounting Method:
Through Hole