Manufacturer Part #
S5JCTR
Schottky Rectifiers
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | SMC | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:3000 per Reel Package Style:SMC (DO-214AB) Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
SMC S5JCTR - Technical Attributes
Attributes Table
| Type: | Glass Passivated |
| Configuration: | Single |
| Average Rectified Current-Max: | 5A |
| Forward Voltage: | 1.15V |
| Reverse Voltage-Max [Vrrm]: | 600V |
| Reverse Current-Max: | 10µA |
| Diode Capacitance-Max: | 40pF |
| Peak Current-Max: | 100A |
| Operating Temp Range: | -65°C to +150°C |
| Package Style: | SMC (DO-214AB) |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
10 Weeks
Quantity
Unit Price
3,000
$0.0682
6,000
$0.067
9,000
$0.0664
12,000
$0.0659
15,000+
$0.0644
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
3000 per Reel
Package Style:
SMC (DO-214AB)
Mounting Method:
Surface Mount