Manufacturer Part #
MCP16331T-E/CH
50V NON-SYNCHRONOUS BUCK VOLTAGE REGULATOR, 500 MA OUTPUT IN SOT23
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Microchip | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:3000 per Reel Package Style:SOT-23-6 (SOT-26) Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2535 | ||||||||||
Product Specification Section
Microchip MCP16331T-E/CH - Product Specification
Shipping Information:
Item cannot ship to certain countries.
See List
Item cannot ship to following countries:
Thailand
HTS Code:
8542.39.00.70
ECCN:
EAR99
PCN Information:
Part Status:
Active
Active
Microchip MCP16331T-E/CH - Technical Attributes
Attributes Table
| Topology: | Buck |
| Input Voltage: | 4.4V to 50V |
| Output Current-Max: | 500mA |
| Output Voltage Range: | 2V to 24V |
| Output Type: | Adjustable |
| Switching Frequency-Max: | 550kHz |
| Operating Temp Range: | -40°C to +125°C |
| Duty Cycle-Max: | 93% |
| Efficiency: | 96% |
| No. of Outputs: | 1 |
| Quiescent Current: | 1mA |
| Storage Temperature Range: | -65°C to +150°C |
| Load Regulation (%): | 0.13% |
| Package Style: | SOT-23-6 (SOT-26) |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
12,000
USA:
12,000
Factory Lead Time:
21 Weeks
Quantity
Unit Price
3,000+
$1.42
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
3000 per Reel
Package Style:
SOT-23-6 (SOT-26)
Mounting Method:
Surface Mount