Manufacturer Part #
IDK20G120C5XTMA1
Schottky Diodes Rectifiers SIC DISCRETE
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Infineon | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:1000 per Package Style:TO-263-3 (D2PAK) Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2321 | ||||||||||
Product Specification Section
Infineon IDK20G120C5XTMA1 - Technical Attributes
Attributes Table
| Technology: | SiC (Silicon Carbide) Schottky |
| Reverse Voltage-Max: | 1200V |
| Capacitance: | 1050pF |
| Average Rectified Current-Max: | 56A |
| Forward Voltage: | 1.8V |
| Leakage Current: | 123µA |
| Operating Temp Range: | -55°C to +175°C |
| Product Status: | Active |
| Package Style: | TO-263-3 (D2PAK) |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
30
USA:
30
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
1000 per
Package Style:
TO-263-3 (D2PAK)
Mounting Method:
Surface Mount