Manufacturer Part #
AQY212FG2SX
AQY Series SPST 1.25 A 60 V 0.5 Ω Surface Mount Solid State Relay - SOP-4
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Panasonic Industry | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:1000 per Reel Package Style:SOP-4 Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Panasonic Industry AQY212FG2SX - Product Specification
Shipping Information:
Item cannot ship to certain countries.
See List
Item cannot ship to following countries:
Japan
HTS Code:
8541.49.80.00
ECCN:
EAR99
PCN Information:
File
Date
Certification Status
02/08/2024
Details and Download
Discontinuation
02/16/2023
Details and Download
Not Recommended
01/25/2023
Details and Download
Part Status:
Obsolete
Obsolete
Panasonic Industry AQY212FG2SX - Technical Attributes
Attributes Table
| Contact Form: | SPST (1 Form A) |
| No of Channels: | 1 |
| Output Voltage: | 60V |
| On-state Resistance-Max: | 500mΩ |
| Input Voltage: | 6V |
| Input Current: | 8.5mA |
| Contact Current-Max: | 1.25A |
| Isolation Voltage-RMS: | 500V |
| Capacitance: | 1.5pF |
| Turn-on Delay Time: | 0.7ms |
| Turn-off Delay Time: | 0.1ms |
| Operating Temp Range: | -40°C to +85°C |
| Package Style: | SOP-4 |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
N/A
Quantity
Unit Price
1,000+
$4.55
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
1000 per Reel
Package Style:
SOP-4
Mounting Method:
Surface Mount