Manufacturer Part #
NTBG160N120SC1
N-Channel 1200 V 19.5 A 136 W Surface Mount Silicon Carbide MOSFET - D2PAK-7
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | onsemi | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:800 per Package Style:D2PAK-7 Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2222 | ||||||||||
Product Specification Section
onsemi NTBG160N120SC1 - Technical Attributes
Attributes Table
| Technology: | SiCFET (Silicon Carbide) |
| Product Status: | Active |
| Fet Type: | N-Ch |
| No. of Channels: | 1 |
| Drain-to-Source Voltage [Vdss]: | 1200V |
| Drain Current: | 19.5A |
| Input Capacitance: | 678pF |
| Power Dissipation: | 136W |
| Operating Temp Range: | -55°C to +175°C |
| Package Style: | D2PAK-7 |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
16 Weeks
Quantity
Unit Price
800
$4.35
1,600+
$4.30
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
800 per
Package Style:
D2PAK-7
Mounting Method:
Surface Mount