STM32F100RCT6BTR
STM32F Series 256 KB Flash 24 kB RAM 32-Bit SMT Microcontroller - LQFP-64
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code:
Product Specification Section
STMicroelectronics STM32F100RCT6BTR - Technical Attributes
Attributes Table
Family Name: STM32F
Core Processor: ARM Cortex M3
Program Memory Type: Flash
Flash Size (Bytes): 128kB
RAM Size: 24kB
Speed: 24MHz
No of I/O Lines: 51
InterfaceType / Connectivity: I2C/SPI/UART/USART
Peripherals: I2C/On-Chip-ADC/On-Chip-DAC/PWM/SPI/UART/USART/Watchdog
Number Of Timers: 11
Supply Voltage: 2V to 3.6V
Operating Temperature: -40°C to +85°C
On-Chip ADC: 16-chx12-bit
On-Chip DAC: 2(2-chx12-bit)
Watchdog Timers: 2
Package Style:  LQFP-64
Mounting Method: Surface Mount
Features & Applications
The STM32F100RCT6BTR is a high-performance advanced ARM Cortex™-M3 32-bit RISC microcontroller. It has a core operating frequency of 24 MHz  with high-speed embedded memories and an extensive range of enhanced peripherals, I/Os.
It operating voltage ranging from 2.0 to 3.5 V, and offer standard communication interfaces with comprehensive set of power-saving modes, which allows the design for low-power applications.
Features:
  • Core: ARM 32-bit Cortex™-M3 CPU:
    • 24 MHz maximum frequency,
    • 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance
    • Single-cycle multiplication and hardware division
  • Memories:
    • 16 to 128 Kbytes of Flash memory
    • 4 to 8 Kbytes of SRAM
  • Clock, reset and supply management:
    • 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
    • POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
    • 4-to-24 MHz crystal oscillator
    • Internal 8 MHz factory-trimmed RC
    • Internal 40 kHz RC
    • PLL for CPU clock
    • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
  • Low power:
    • Sleep, Stop and Standby modes
    • VBAT supply for RTC and backup registers
  • Debug mode:
    • Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
  • DMA:
    • 7-channel DMA controller
    • Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I2Cs, USARTs and DACs
  • 1 × 12-bit, 1.2 μs A/D converter (up to 16 channels):
    • Conversion range: 0 to 3.6 V