Manufacturer Part #
APHHS1005ZGCK
0402 (1005 Metric) 50mcd green 120° 570nm
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Kingbright | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:2000 per Reel Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Kingbright APHHS1005ZGCK - Product Specification
Shipping Information:
Item cannot ship to certain countries.
See List
Item cannot ship to following countries:[Albania, Andorra, Armenia, Austria, Belarus, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Faroe Islands, Finland, France, Georgia, Germany, Gibraltar, Greece, Holy See (Vatican City State), Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Macedonia, Malta, Moldova, Monaco, Montenegro, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Russian Federation, Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha, San Marino, Serbia, Slovakia, Slovenia, Spain, Svalbard and Jan Mayen, Sweden, Switzerland, Turkey, Ukraine, United Kingdom]
N/A
HTS Code:
N/A
ECCN:
EAR99
PCN Information:
N/A
File
Date
Part Status:
Active
Active
Kingbright APHHS1005ZGCK - Technical Attributes
Attributes Table
| No of LEDs: | 1 |
| Color: | Green |
| Lens Type: | Clear |
| Forward Voltage: | 3.3V |
| Forward (Drive) Current: | 25mA |
| Intensity: | 550mcd |
| Viewing Angle: | 140° |
| Wavelength: | 515nm |
| Operating Temp Range: | -40°C to +85°C |
| Storage Temperature Range: | -40°C to +85°C |
| Case Size: | 0402 (1005 Metric) |
| Part Number Aliases: | APHHS1005 |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
13 Weeks
Quantity
Unit Price
2,000+
$0.172
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
2000 per Reel
Mounting Method:
Surface Mount