STPS3L60Q
STPS3L60Q - 60 V, 3 A low drop Schottky rectifier
Modèle ECAD:
Nom du fabricant: STMicroelectronics
Emballage standard:
Product Variant Information section
Code de date:
Product Specification Section
STMicroelectronics STPS3L60Q - Caractéristiques techniques
Attributes Table
Average Rectified Current-Max: 3A
Reverse Voltage-Max [Vrrm]: 60V
Reverse Current-Max: 150µA
Forward Voltage: 0.62V
Forward RMS Current [If rms]: 10A
Operating Temp Range: 150°C
Storage Temperature Range: -65°C to +150°C