Manufacturer Part #
1571295-2
FSM Series SPST 24 V 50 mA Top Actuated Through Hole Tactile Switch
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | TE Connectivity | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:40000 per Bag Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
TE Connectivity 1571295-2 - Technical Attributes
Attributes Table
| Switch Operation: | Off-Mom |
| Circuitry: | SPST |
| Voltage Rating: | 24V |
| Current Rating: | 50mA |
| Insulation Resistance: | 100MΩ |
| Actuation Force: | 1.6N |
| Contact Material: | Stainless Steel |
| Contact Plating: | Silver |
| Actuator Style: | Standard |
| Termination Style: | PC Pin |
| Dielectric Withstanding Voltage: | 500V |
| Operating Temperature: | -35°C to +85°C |
| Dimension: | H 5mm x L 7.6mm x W 7.3mm |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
17 Weeks
Quantity
Unit Price
50
$0.42
125
$0.41
250
$0.405
500
$0.395
1,250+
$0.38
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
40000 per Bag
Mounting Method:
Through Hole