MC78M18CDTRKG
MC78M00C Series 0.5 A 18 V Fixed Output SMT LDO Voltage Regulator -TO-252
Modèle ECAD:
Nom du fabricant: onsemi
Emballage standard:
Product Variant Information section
Code de date:
Product Specification Section
onsemi MC78M18CDTRKG - Caractéristiques techniques
Attributes Table
Input Voltage-Min: 20V
Input Voltage-Max: 35V
Output Voltage Fixed: 18V
Dropout Voltage-Max: 2V
Output Current-Max: 500mA
Tolerance (%): ±4%
Operating Temp Range: 0°C to 125°C
Regulator Topology: Fixed
Quiescent Current: 3.2mA
No. of Outputs: Single
Output Noise: 100µV
Load Regulation: 30mV
Current - Limit: 700mA
Line Regulation: 10mV